آغاز عملیات مرمت و حفاظت دروازه موسوم به دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل

تاریخ انتشار: 3 اسفند 1399 تعداد بازدید: 772

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه؛ عملیات مرمت دروازه شوش در محوطه میراث جهانی چغازنبیل آغاز گردید.
عاطفه رشنوئی مدیر پایگاه در اعلام این خبر، بیان نمود: «دروازه شوش در جبهه جنوب غربی حصار میانی شهر دورانتاش قرار دارد که با توجه به ماهیت خشتی و گلی و به دلیل بارندگی های فصلی دچار فرسایش و ریزش اندود بدنه شده بود».
رشنوئی با تاکید بر اینکه حفاظت در محوطه میراث جهانی چغازنبیل بر پایه مبانی و اصول علمی حفاظت و مرمت و با پشتیبانی روش های سنتی صورت می گیرد، افزود: «دروازه جنوب غربی حصار میانی شهر که بر اساس نامگذاری رومن گیرشمن، دروازه شوش نام دارد، در چندین نوبت شاهد مرمت های اساسی بوده است. در سال های اخیر بارندگی های شدید لزوم حفاظت از این بنا را بیش از پیش نمود».
عاطفه رشنویی ضمن اشاره به اینکه دروازه شوش به مانند دیگر فضاهای معماری به جای مانده شهر دورانتاش از دوره ایلام ساختار گلین دارد که ساختاری شکننده و آسیب پذیر است، عنوان داشت: «اهمیت و جایگاه دروازه، ماهیت گلین و آسیب پذیری ساختار آن ضرورت نگهداری از این اثر با ارزش را دو چندان می کند».
رشنوئی در ادامه اضافه کرد: «حفاظت ساختارهای مختلف محوطه های میراث فرهنگی باید با مصالح بوم آورد و حفظ سلامت و اصالت اثر صورت گیرد، از همین روی در مرمت این دروازه حفاظت روشمند از سلامت با حفظ اصالت اثر از اولین اولویت ها بوده است».
 رشنوئی ضمن تاکید بر این موضوع که حفاظت و نگهداری، امری مستمر و تکرار شونده است، اظهار داشت: «پایگاه با پایش های متوالی و متناوب از آثار محوطه دورانتاش این امر را مدیریت کرده و با اولویت بندی، امکان سنجی، مدیریت زمان و اعتبار به اهداف خود دست یافته است تا بتواند سلامت اثر را حفظ نماید».
رشنوئی بر لزوم آموزش به نیروی  انسانی بومی تاکید کرده و اعلام داشت: « در مرمت دروازه شوش، از نیروهای جوان روستاهای اطراف چغازنبیل دعوت شده تا در اجرای این مهم حضور داشته باشند تا علاوه بر آشنایی با روش های مرمت و نگهداری از این شهر باستانی، به اهمیت صیانت از آن بیش از پیش پی برده و نقش فعال تری به عنوان جامعه محلی در نگهداری از آن داشته باشند. امیدواریم در آینده شاهد ظهور استادکاران دقیق و باسوادی از میان این جوانان باشیم».
رشنوئی در پایان ضمن اظهار امیدواری برای اجرای انواع روش های پایش در راستای شناخت و تشخیص به موقع هر گونه تغییرات در ساختارهای مختلف شهر، افزود: «علاوه بر دروازه شوش، ساختارهای مختلفی با مصالح و ماهیت های متنوع در سطح شهر وجود دارند که نیازمند مرمت های کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و مستمر هستند. طرح مرمت هر یک از این ساختارها در مراحل مختلف مطالعاتی تا اجرا در حال انجام است. امیدواریم که در آینده نزدیک با ابلاغ اعتبارات مکفی و لازم شاهد اجرای برنامه های مستمر مرمت و حفاظت در بازه های زمانی منظم و مناسب باشیم.».