راه اندازی فاز نخست سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) در محوطه میراث جهانی چغازنبیل همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی

تاریخ انتشار: 21 بهمن 1399 تعداد بازدید: 716

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) در محوطه میراث جهانی چغازنبیل همزمان با ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح گردید.
عاطفه رشنوئی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در اعلام این خبر عنوان کرد: به منظور ارتقاء امنیت و حفاظت فیزیکی از محوطه  پس از طراحی مناسب، فاز نخست دوربین مداربسته در محوطه نصب و راه اندازی گردید.
رشنویی بیان کرد: آسیب پذیری محوطه ميراث جهانی چغازنبیل به دلایل گوناگون از جمله عدم وجود سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) و گستردگی شهر اونتاش نپریشا (چغازنبیل) در سالهای پیشین بسیار مشهود بود. محصور نبودن شهر تاریخی، گستردگی محوطه، وضعیت توپوگرافی پهنه مورد حراست همگی از عواملی بود نگهداری و پایش این محوطه را کاری بسیار مشکل و فاقد نتیجه مطلوب کرده بود. این مشکلات مانع حفاظت جامع و همه جانبه از چغازنبیل می شد.  
وی اظهار داشت: نبود سيستم‌هاي حفاظتي مشكلات فراواني از قبيل تعرض و تخريب، سرقت و آتش سوزي اموال را در سالهاي گذشته بوجود آورده است. لذا با توجه به مشكلات پيش آمده در محدودۀ محوطه تاريخي چغازنبيل، ضرورت انجام اين مهم بيش از پيش نمايان شده و اين پايگاه سرانجام با استفاده از اعتبارات ابلاغی از سوی وزارتخانه، محوطه را زير پوشش سيستم دوربين‌هاي مدار بستۀ بي‌سيم و رادیویی قرار داد.
همچنين نصب سيستم‌ دوربين مدار بسته راهگشاي اهداف ديگري از قبيل ايجاد امكان بازديد مجازي از طريق وبگاه پايگاه نيز خواهد بود. این سیستم تحت وب بوده و هر ساعت شبانه روز امکان پایش و مانیتورینگ محوطه را برای مسئولان مربوطه محیا می کند.
رشنوئی در تکمیل خبر اعلام کرد: حفاظت الکترونیک جایگزین حفاظت فیزیکی و نیروهای انسانی حراست نخواهد شد، بلکه به عنوان پشتیبان  آنها و به منظور ارتقای وضعیت حفاظت از این محوطه جهانی صورت گرفته است. در حال حاضر موقعیت دوربین های مدار بسته در اطراف محوطه به گونه ای انتخاب شده است که هیچ مکانی خارج از مراقبت و پایش قرار ندارد.
رشنوئی در پایان با اظهار امیدواری در استانداردسازی هرچه بیشتر حفاظت از چغازنبیل اظهار داشت: پایگاه میراث جهانی چغازنبیل تلاش خواهد کرد  از استانداردهای بین المللی و با تکیه بر روش های در دسترس و اعتبارات موجود و بهره برداری از ظرفیت های انسانی منطقه در مسیر حفاظت کارآمدتر قدم بردارد.